Tynki możemy podzielić ze względu na sposób nakładania na tradycyjne czyli narzucane ręcznie oraz maszynowe, a także ze względu na skład zaprawy:na gipsowe oraz cementowo-wapienne.

Tynki maszynowe:

Tynki maszynowe sprzedawane są w postaci gotowej mieszanki wyłącznie najlepszego pochodzenia która następnie automatycznie łączona jest z wodą w agregacie tynkarskim.Tynki maszynowe nakładane są za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych na powierzchnię ściany lub sufitu. W tej chwili jest to najpopularniejsza metoda wykańczania.

Zalety tynków maszynowych:

-Prace tynkarskie wykonywane maszynowo oszczędzają miejsce,

-Tynkowanie maszynowe jest o wiele krótsze, nawet do 3-4 razy szybsze od tynkowania -ręcznego, np. z użyciem betoniarki,

-Tynki maszynowe, powstające w agregacie tynkarskim, mają takie same właściwości na wszystkich powierzchniach ze względu na jednorodność mieszanki wykorzystywanej do ich przygotowania. Podczas, gdy jakość tynku z betoniarki może być inna w każdej przygotowanej partii.

Tynki maszynowe gipsowe:

Tynki maszynowe gipsowe, to nowoczesny i najpopularniejszy sposób tynkowania ścian i sufitów. Tynki te przeznaczone są do nakładania wewnątrz pomieszczeń. Często są wzbogacone dodatkami kruszyw lekkich, co poprawia elastyczność i wydajność.

Tynki gipsowe dają wrażenie ciepła. Z uwagi na właściwość pochłaniania nadmiaru wilgoci z otoczenia i oddawania go, kiedy powietrze staje się zbyt suche, tworzą klimat o pH zbliżonym do pH skóry człowieka. Dlatego mówi się o nich, że są zdrowe i tworzą przyjemny klimat wnętrz, przyjazny dla mieszkańców. Są to tynki odporne na ścieranie. Mają właściwości ogniochronne.

Tynki maszynowe cementowo - wapienne:

Tynki maszynowe cementowo-wapienne to przygotowane suche mieszanki cementu, wapna oraz wyselekcjonowanych kruszyw mineralnych. Zastosowane domieszki modyfikujące pozwalają uzyskać wyrób charakteryzujący się bardzo dobrymi właściwościami roboczymi, m.in. urabialnością i łatwością nanoszenia. Przeznaczone są nie tylko do wnętrz, ale także na elewacje. W przypadku tynków maszynowych cementowo-wapiennych nakłada się dwie warstwy. Jednego dnia wykonuje się obrzutkę, a po jej wyschnięciu właściwą warstwę tynku

Są odporne na działanie wilgoci, mogą być więc stosowane w każdym pomieszczeniu, także mokrych – kuchniach, łazienkach i pralniach, w których wilgotność powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie. Zaletą tego rodzaju tynków maszynowych jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.